| |     ћирилица | english  
Naslovna
Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači

13. april 2021. godine

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković upozorio je, na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da politički ekstremizam među Albancima na KiM ne gubi na snazi, već da naprotiv, postaje sve jači.

Selaković je, na sednici na kojoj je razmatran Izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, podsetio da obaveza formiranja Zajednice srpskih opština nije ispunjena već 2.917 dana i da se zapravo, 19. aprila navršava punih osam godina otkako je postignut dogovor u Briselu, a da Priština i dalje odbija da ispuni svoju obavezu i omogući formiranje ZSO.

Ministar je podsetio i da je sadašnji predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini više puta pretio ujedinjenjem samoproglašenog Kosova i Albanije, kao i da mu je dijalog sa Beogradom nisko na listi prioriteta.

Kako je ukazao, krajnje je vreme da albanski lideri u Prištini pokažu odgovornost u ispunjavanju preuzetih obaveza, ali i iskrenu posvećenost postizanju kompromisnog rešenja i izgradnji međusobnog poverenja.

„Srbija je odlučna i neće odustati od iznalaženja kompromisnog rešenja, koje će biti održivo i za buduće generacije. Rad na izgradnji poverenja i insistiranje na pozitivnim političkim agendama je jedini način za izgradnju trajnog mira i stabilnosti u našem regionu“, zaključio je Selaković.

Trajan mir i stabilnost, prema njegovim rečima, mogu biti ostvareni samo ukoliko niko od učesnika u dijalogu ne bude nastupao sa maksimalističkim zahtevima i insistirao na potpunom poniženju onog drugog.

Kako je istakao, srpski i albanski narod, kao dva najbrojnija naroda na Zapadnom Balkanu, treba da pronađu način da dođu do pomirenja i osnova za saradnju, kako na planu ekonomije, tako i u ostvarivanju zajedničkih perspektiva za članstvo u Evropskoj uniji.  

„Beograd je učinio iskrene iskorake u tom smeru, tako što je jedan od inicijatora ideje o relaksiranju protoka ljudi, robe, kapitala i usluga, popularno nazvane mini šengen“, istakao je ministar.

Ukazujući da je Srbija nebrojeno puta pokazala da je opredeljena za dijalog kao jedino sredstvo za mirno, političko rešavanje problema na Kosovu i Metohiji, Selaković je istakao da su nedavni izbori u Pokrajini potvrdili da politički ekstremizam među Albancima ne gubi na snazi, već da jača, što se moglo videti tokom nedavnog predizbornog procesa.

Ministar je ukazao da su politički pritisci na Srbe nastavljeni i nakon okončanja izbornog procesa, jer im je uskraćena pravična zastupljenost u privremenim institucijama odlukom nove takozvane vlade u Prištini da srpskoj zajednici dodeli samo jedno ministarstvo.

„Posebno ugrožena kategorija su Srbi povratnici koji svakodnevno žive u strahu od napada. Podsećam vas da je južna srpska pokrajina i dalje oblast sa najmanjom stopom povratka raseljenih na svetu”, rekao je ministar i istakao da se samo prošle godine u našoj južnoj pokrajini dogodilo više od 80 napada i incidenata čije su mete bili Srbi, njihova imovina i verski objekti.

Posebno zabrinjavajuće za srpski narod na KiM, napomenuo je Selaković, jeste što je u proteklom periodu, a posebno tokom marta ove godine, došlo do učestalih fizičkih napada na objekte Srpske pravoslavne crkve.

„Upečatljiv primer odnosa nepoštovanja prema srpskim kulturnim i verskim spomenicima u Pokrajini, čiju je izuzetnu univerzalnu vrednost potvrdio Unesko stavljanjem na Listu svetske baštine, jeste i slučaj manastira Visoki Dečani“, istakao je ministar.

Takođe, šef srpske diplomatije zabrinjavajućim je ocenio i upad inspektora i policajaca u Dom zdravlja u Štrpcu januara ove godine i pretres s namerom da se pronađu vakcine protiv Kovida-19 iz centralne Srbije.

„Iako to smatramo upadom u zdravstvene institucije, naša reakcija je i ovog puta bila uzdržana. Nismo želeli da svojim odlukama izazivamo eskalaciju i da politizujemo aktivnosti koje su usmerene isključivo na zaštitu javnog zdravlja. Organizovali smo vakcinaciju građana sa KiM na tri punkta u centralnoj Srbiji i time jasno pokazali da je za nas život ljudi na prvom mestu“, naglasio je ministar.

Ministar Selaković poručio da Srbija visoko uvažava aktivnosti misije UNMIK na KiM i da se zalaže za njen što delotvorniji rad u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja bezbednosti u Pokrajini.

Selaković je naveo da međunarodne misije na KiM – UNMIK, Kfor, Euleks i OMIK pod okriljem UN i u skladu sa Rezolucijom 1244, imaju ključnu ulogu u očuvanju mira i zaštiti stanovništva.

„Podržavamo i uvažavamo njihovo angažovanje i napore koje ulažu u oviru svojih mandata, u zajedničkom cilju stvaranja uslova za miran i bezbedan suživot stanovnika Kosova i Metohije. Srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na KiM ima najviše poverenje u međunarodno prisustvo i smatra ga garantom bezbednosti i branom od samovolje privremenih insitucija u Prištini“, naglasio je ministar.

To, kako je ukazao, potvrđuje da međunarodne misije moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu kako bi dosledno sprovodile Rezoluciju SBUN 1244.

Selaković je dodatno istakao važnost međunarodnih snaga Kfora i ukazao da svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom dodeli, ili da neko preuzme deo mandata i obaveza Kfora - predstavlja kršenje Rezolucije SBUN 1244.

Takođe, ministar je napomenuo da je neprihvatljivo donošenje jednostranih odluka o formiranju prištinskog „Ministarstva odbrane“ i otpočinjanju procesa transformacije, tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga“ u tzv. „Vojsku Kosova“.

Ministar Selaković je na početku obraćanja uložio protest zbog zloupotrebe video formata sednice od strane predstavnice Prištine, iza koje je bila istaknuta zastava samoproglašenog „Kosova“, što je učinio i predstavnik Rusije.


U nastavku, integralna verzija govora ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića:


Poštovani predsedniče Saveta bezbednosti,

Poštovani specijalni predstavniče,

Uvaženi članovi Saveta bezbednosti,

Na početku, želim da uložim protest zbog zloupotrebe video formata ove sednice od strane predstavnika Prištine za isticanje simbola tzv. državnosti Kosova. Uprkos tome što su predstavnici Prištine u više navrata bili upozoreni, na prethodnoj sednici i od strane predsednika Saveta bezbednosti, da su ovakve zloupotrebe sednica Saveta bezbednosti apsolutno neprihvatljive i da predstavljaju flagrantno kršenje pravila SB o učešću predstavnika PIS u Prištini, na osnovu člana 39 Pravila procedure SB UN, ponovo se suočavamo sa njihovim besprizornim nepoštovanjem pravila ovog uvaženog tela.  Dozvolite da ponovim naš poziv da se preduzmu neophodni koraci kako bi se sprečile ovakve zloupotrebe.

Izuzetno mi je zadovoljstvo što se obraćam ovom cenjenom telu na sednici posvećenoj radu Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji. Na početku želim da zahvalim generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Guterešu i specijalnom predstavniku generalnog sekretara i šefu UNMIK Taninu na podnetom izveštaju i naporima koji se ulažu u primenu mandata UNMIK, kao i članovima Saveta bezbednosti na kontinuiranoj pažnji koju posvećuju pitanju Kosova i Metohije. Republika Srbija visoko uvažava aktivnosti Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji i zalaže se za njen što delotvorniji rad u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja bezbednosti u Pokrajini.

Gospodine predsedniče,

U proteklom periodu suočeni smo sa političkom nestabilnošću na Kosovu i Metohiji. Nedavno smo imali izbore u Pokrajini koji su nažalost potvrdili da politički ekstremizam među Albancima ne gubi na snazi, već naprotiv, postaje sve jači. Bili smo svedoci takmičenja među albanskim političkim liderima u tome koji je bolji način da se isprovocira incident u srpskim sredinama, kako bi se dobili dodatni politički poeni albanskog biračkog tela. Pod izgovorom izmena biračkog spiska velikom broju Srba na Kosovu i Metohiji uskraćeno je jedno od osnovnih političkih prava - mogućnost da biraju svoje političke predstavnike. Od približno 140.000 građana Kosova i Metohije koji su izbrisani sa biračkog spiska tokom poslednjeg izbornog procesa, 85% njih su Srbi.

Uprkos brojnim izazovima i problemima, srpski narod na Kosovu i Metohiji je visokom izlaznošću i ubedljivom pobedom Srpske liste, koja je osvojila svih deset poslaničkih mesta opredeljenih za srpske predstavnike, pokazao da ga ništa ne može sprečiti da odlučno stane u odbranu svog položaja. Politički pritisci na Srbe nastavljeni su i nakon okončanja izbornog procesa, jer je Srbima uskraćena pravična zastupljenost u privremenim institucijama odlukom nove takozvane vlade u Prištini da srpskoj zajednici dodeli samo jedno ministarstvo.

Poštovani članovi Saveta bezbednosti,

Nažalost, nismo samo tokom izbornih aktivnosti bili svedoci nerazumne antisrpske politike privremenih institucija u Prištini. Ona ide toliko daleko da su u januaru ove godine inspektori i policajaci iz Prištine upali u Dom zdravlja u Štrpcu, na jugu Kosova i Metohije i izvršili pretres s namerom da pronađu vakcine protiv Kovida-19 iz centralne Srbije, koje nisu pronašli. To je učinjeno uz demonstraciju sile, pretnje hapšenjem direktoru Doma zdravlja, medicinskom osoblju i lekarima. U trenutku kada se ceo svet bori protiv pandemije i kada su vakcine jedino sredstvo da se stane na put izazovu, a Srbija pokazuje podršku i solidarnost doniranjem vakcina i medicinske opreme svima u regionu kojima su one neophodne, Priština želi da uništi vakcine samo zato što su iz centralne Srbije. Dok se čitav svet zahvaljuje lekarima, koji su podneli velike i herojske žrtve u borbi protiv virusa, privremene institucije u Prištini napadaju srpske lekare zbog toga što rade svoj posao.

Iako smatramo da su upadi u zdravstvene institucije, naša reakcija je i ovog puta bila uzdržana. Nismo želeli da svojim odlukama izazivamo eskalaciju i da politizujemo aktivnosti koje su usmerene isključivo na zaštitu javnog zdravlja. Organizovali smo vakcinaciju građana sa Kosova i Metohije na tri punkta u centralnoj Srbiji i time jasno pokazali da je za nas život ljudi na prvom mestu. Srbija je i dalje spremna da pomogne svima kojima je pomoć neophodna i apelujemo na razum i odgovornost, posebno u ovako teškim vremenima.

Gospodine predsedniče,

Napadi usmereni na Srbe i njihovu imovinu su sve brojniji. Samo prošle godine u našoj južnoj pokrajini dogodilo se više od 80 napada i incidenata čije su mete bili Srbi, njihova imovina i verski objekti. Prema podacima Misije OEBS na Kosovu i Metohiji u drugoj polovini prošle godine broj incidenata povećan je za više od 30% u odnosu na 2019. godinu. Zato se ne možemo složiti sa ocenom da je „bezbednosna situacija na Kosovu stabilna, sa nekoliko incidenata čija su meta bile nevećinske zajednice“. Prošlog vikenda se, recimo, dogodio ničim izazvan fizički napad grupe Albanaca na dva srpska mladića u severnom delu Kosovske Mitrovice.        

Posebno ugrožena kategorija su Srbi povratnici koji svakodnevno žive u strahu od napada. Činjenica da je jedna povratnička porodica sedam puta bila meta napada, jasno pokazuje koliko su oni koji ne žele Srbe na Kosovu i Metohiji uporni u zastrašivanju i proterivanju ionako malog broja povratnika. U Prištini apsolutno ne postoji ni tračak političke volje da se 212.995 raseljenih Srba koji 22 godine žive van Kosova i Metohije vrate u svoje domove. Od 1999. godine stopa održivog povratka interno raseljenih lica na Kosovu i Metohiji je samo 1.9%, što prema podacima UN zvanično predstavlja najmanji procenat povratka prognanog stanovništva nakon nekog konflikta bilo gde u svetu.   

Istovremeno, dok hapse interno raseljena lica, prištinske vlasti vrše najsnažnije pritiske na Specijalizovana veća u Hagu. Cilj je potpuno onemogućavanje daljeg procesuiranja niza slučajeva protiv pripadnika terorističke OVK za teške zločine počinjene tokom sukoba na Kosovu i Metohiji, kako prema Srbima, tako i prema pripadnicima drugih nacionalnosti. Nedavno je i predsednica Specijalizovanih veća Trendafilova upozorila da će, ukoliko se pritisci nastave, to imati vrlo dramatične posledice po procese koji se vode. Predsednica Trendafilova kao veoma problematičnu pojavu izdvaja i zastrašivanje svedoka, koji su ključni za uspešno vođenje postupaka i donošenje odgovarajuće presude.

Iako se predugo čekalo sa podizanjem optužnica, smatramo pohvalnim to što su konačno preduzeti napori da se kazne brojni teški zločini počinjeni tokom ratnih sukoba pre nešto više od dve decenije, ali i po dolasku međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju. Do danas, recimo, niko nije odgovarao za ubistva i otmice 17 novinara, što je u ovom trenutku najveći broj nerešenih slučajeva ubijenih i kidnapovanih novinara u Evropi. Takođe, nisu se pred licem pravde našli počinioci nijednog od masovnih zločina počinjenih nad srpskim civilima posle 1999. godine. Podsetiću vas na samo nekoliko njih: u selu Staro Gracko ubijeno je 14 srpskih žetelaca, u napadu na autobus „Niš ekspresa“ u Livadicama kod Podujeva poginulo je 12 i ranjeno 43 raseljenih Srba, a u Goraždevcu kod Peći nepoznate osobe su iz automatskog oružja pucale na decu koja su se kupala u reci Bistrici. Tada je ubijeno dvoje srpske dece, a četvoro je teško ranjeno.         

Očekujemo nastavak podrške misije Euleks Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu, kao i njeno dodatno angažovanje u oblasti vladavine prava. Posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti svedoka, kao i utvrđivanju sudbine nestalih lica.

Međunarodne misije na Kosovu i Metohiji – UNMIK, Kfor, Euleks i OMIK, koje pod okriljem Ujedinjenih nacija i u skladu sa Rezolucijom 1244 (1999), čine sastavni deo međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva u našoj južnoj pokrajini imaju ključnu ulogu i izuzetan doprinos očuvanju mira i zaštiti stanovništva. Podržavamo i uvažavamo njihovo angažovanje i napore koje ulažu u oviru svojih mandata, u zajedničkom cilju stvaranja uslova za miran i bezbedan suživot stanovnika Kosova i Metohije. Srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na Kosovu i Metohiji ima najviše poverenje u međunarodno prisustvo i smatra ga garantom bezbednosti i branom od samovolje privremenih insitucija u Prištini. To dodatno potvrđuje da međunarodne misije moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu kako bi dosledno sprovodile Rezoluciju SBUN 1244.

Želim dodatno da istaknem važnost međunarodnih snaga Kfor i ukažem da svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom dodeli, ili da neko preuzme deo mandata i obaveza Kfora predstavlja kršenje Rezolucije SBUN 1244 i potencijalni je izvor nestabilnosti i tenzija. Podsetiću vas da Priština, protivno međunarodnom pravu, uz potpuno ignorisanje interesa i stavova srpske zajednice u Pokrajini, ne odustaje od planova da na prostoru Kosova i Metohije instalira novog bezbednosnog aktera. Neprihvatljivo je donošnje jednostranih odluka o formiranju „Ministarstva odbrane“ i otpočinjanju procesa transformacije, tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga“ (KBS) u tzv. „Vojsku Kosova“. Želim ponovo da istaknem da ovakvi jednostrani potezi Prištine predstavljaju grubo kršenje Rezolucije SBUN 1244 i Vojno-tehničkog sporazuma, po kojima isključivo Međunarodne bezbednosne snage, odnosno Kfor, imaju mandat za sve vojne aspekte bezbednosti na prostoru Kosova i Metohije.        

U tom smislu dodatni razlog za zabrinutost izaziva i najava izgradnje najveće baze „Kosovskih bezbednosnih snaga“ u južnom delu Kosovske Mitrovice, što Srbi na severu Kosova i Metohije doživljavaju kao najotvoreniju provokaciju i pretnju njihovoj fizičkoj bezbednosti.

Poštovane članice Saveta bezbednosti,

Za srpski narod na Kosovu i Metohiji je posebno zabrinjavajuće što je u proteklom periodu, a posebno tokom marta ove godine, došlo do učestalih fizičkih napada na objekte Srpske pravoslavne crkve. Samo u toku dve nedelje čak sedam pravoslavnih objekata u Pokrajini našlo se na meti vandala i to u trenutku kada se svi prisećamo martovskog pogroma iz 2004. godine nad Srbima i srpskim svetinjama na Kosovu i Metohiji. Ponižavajuće je stanje u kojem se nalazi srpska kulturna i duhovna baština na prostoru Kosova i Metohije, uključujući i četiri spomenika koji su uvršteni na Listu svetske baštine Uneska (Visoki Dečani, Bogorodica Ljeviška, Gračanica i Pećka Patrijaršija). Sveštenicima i monaškim zajednicama se nameću brojne administrativne i tehničke barijere, čime se otežava, pa čak i onemogućava njihov opstanak na crkvenim imanjima.

Upečatljiv primer odnosa nepoštovanja prema srpskim kulturnim i verskim spomenicima u Pokrajini, čiju je izuzetnu univerzalnu vrednost potvrdio Unesko stavljanjem na Listu svetske baštine, jeste i slučaj manastira Visoki Dečani.

Cenjene članice Saveta bezbednosti,     

Sasvim je jasna nervoza Prištine, jer projekat takozvane nezavisnosti danas ne priznaje više od polovine članica Ujedinjenih nacija, uključujući i pet članica Evropske unije. Međutim, krajnje je vreme da albanski lideri u Prištini pokažu odgovornost u ispunjavanju preuzetih obaveza, ali i iskrenu posvećenost postizanju kompromisnog rešenja i izgradnji međusobnog poverenja. Upravo je nedostatak poverenja jedan od osnovnih problema u dijalogu Beograda i Prištine. Dogovor se ne postiže zapaljivom retorikom i provokacijama, kao što su najave o ujedinjenju i stvaranju velike Albanije ili o planovima izgradnje najveće baze tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Pokrajine.

Podsetiću da je sadašnji predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini u prošlosti više puta pretio ujedinjenjem samoproglašenog Kosova i Albanije. Član njegove stranke je prošlog vikenda javno poručio da će se samoproglašeno Kosovo i Albanija ujediniti, citiram, „puškom i barutom ili referendumskim kutijama“.

Ne moram da objašnjavam zašto ovakve opasne ideje predstavljaju direktnu pretnju miru i stabilnosti. Njima se krši Rezolucija 1244, kontinuirano destabilizuje ne samo naša južna pokrajina, već i čitav region, a ni u čemu ne doprinose procesu dijaloga, već ga iznova onemogućavaju.

Nebrojeno puta smo pokazali da smo opredeljeni za dijalog kao jedino sredstvo za mirno, političko rešavanje problema na Kosovu i Metohiji. I danas, nakon višegodišnjih pregovora, ali i neispunjavanja dogovorenog i stalnih jednostranih poteza i provokacija od strane privremenih institucija u Prištini, mi smo i dalje spremni da sednemo za sto i razgovaramo.

Spremni smo za dijalog, ali ne i za ucene i pretnje, a posebno ne za ultimatume koje je i nedavno izneo predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini. Podsetiću vas na njegove izjave da će dijalog biti nisko na listi prioriteta vlasti u Prištini. Zapanjujuće je kako Priština ultimatume, koji u potpunosti podrivaju svaku šansu za dijalog, na šta je ukazala i Evropska unija, naziva „principima“ i kako uporno insistira na tome da Beograd prizna jednostrano proglašenu nezavisnost „Kosova“, nakon čega bi, smatraju oni, sve ostalo bilo rešeno. U čemu je onda svrha dijaloga ako se samo očekuje da Beograd prizna tzv. Kosovo? Da li dijalog znači da jedna strana treba da odustane od svega, a druga da dobije sve? I da li dijalog, po mišljenju Prištine, pretpostavlja da se ne ispunjava ono što je dogovoreno?        

Podsetiću vas da Priština i dalje odbija da ispuni svoje obaveze iz do sada postignutih sporazuma i ne pristaje da se o njihovoj primeni razgovara u okviru dijaloga. A situacija je vrlo jednostavna - u aprilu 2013. godine potpisan je prvi sporazum u Briselu koji je predviđao četiri obaveze: jednu za Prištinu i tri za Beograd. Beograd je ispunio sve obaveze, dok je jedina obaveza koju su imale privremene institucije u Prištini - formiranje Zajednice srpskih opština - nije ispunjena već 2.917 dana. Zapravo, 19. aprila se navršava punih osam godina otkako je postignut dogovor u Briselu, a Priština odbija da ispuni obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.

Poštovani gospodine predsedniče,

Bez obzira na obeshrabrujuće poruke iz Prištine i činjenicu da dijalog traje već dugi niz godina, Srbija je odlučna i neće odustati od iznalaženja kompromisnog rešenja, koje će biti održivo i za buduće generacije. Trajan mir i stabilnost mogu biti ostvareni samo ukoliko niko od učesnika u dijalogu ne bude nastupao sa maksimalističkim zahtevima i insistirao na potpunom poniženju onog drugog. Srpski i albanski narod, kao dva najbrojnija naroda na Zapadnom Balkanu, treba da pronađu način da dođu do pomirenja i osnova za saradnju, kako na planu ekonomije, tako i u ostvarivanju zajedničkih perspektiva za članstvo u Evropskoj uniji.  

Beograd je učinio iskrene iskorake u tom smeru, tako što je jedan od inicijatora ideje o relaksiranju protoka ljudi, robe, kapitala i usluga, popularno nazvane „mini šengen“.

Što se Srbije tiče, uvereni smo da je rad na izgradnji poverenja i insistiranje na pozitivnim političkim agendama jedini način za izgradnju trajnog mira i stabilnosti u našem regionu. Žitelji Kosova i Metohije, bilo koje nacionalnosti, bilo da su Srbi ili Albanci, ne zaslužuju ništa manje od toga.

Hvala na pažnji.

      


Verzija za štampu
Vesti
PRIKAZIVANJE DOKUMENTARNOG FILMA „33 ANĐELA“
KOKTEL ZA DIJASPORU POVODOM DANA DRŽAVNOSTI REPUBLIKE SRBIJE
OBELEŽAVANJE DANA DRŽAVNOSTI REPUBLIKE SRBIJE I DANA REPUBLIKE SRPSKE U SPC U HOLANDIJI
Konkurs za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i Srba u regionu i matične države i dijaspore
SRPSKI FILM „HEROJI RADNIČKE KLASE“ U HOLANDIJI
IZLOŽBA POSVEĆENA SRPSKIM VOJNICIMA IZ PRVOG SVETSKOG RATA KOJI SU PREMINULI U HOLANDIJI
CEREMONIJA OBELEŽAVANjA 30 GODINA POSTOJANjA SPC „SVETI SAVA“ U NAJMEGENU
PARASTOS POVODOM POSTAVLJANJA KRSTOVA NA MEMORIJALU U GARDERENU
OTVORENA KNJIGA ŽALOSTI POVODOM TRAGIČNOG DOGAĐAJA U OŠ "VLADISLAV RIBNIKAR" U BEOGRADU
DIPLOMATSKO-KONZULARNA PREDSTAVNIŠTVA R. SRBIJE POČELA SU DA IZDAJU PARAMETRE ZA ELEKTRONSKU IDENTIFIKACIJU
KONKURS ZA SUFINANSIRANJE PROJEKATA KOJI SVOJIM KVALITETOM DOPRINOSE OČUVANJU I JAČANJU VEZA MATIČNE DRŽAVE I SRBA U REGIONU I MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE
OBVELEŽAVANJE DANA SVETOG SAVE U KRALJEVINI HOLANDIJI
OBELEŽAVANJE DANA PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATU
POPIS STANOVNIŠTVA, DOMAĆINSTAVA I STANOVA U PERIODU OD 1. DO 31. OKTOBRA 2022. GODINE
PARASTOS SRPSKIM VOJNICIMA PREMINULIM U KRALJEVINI HOLANDIJI TOKOM PRVOG SVETSKOG RATA
UKIDANJE MERA ZA ULAZAK DRŽAVLJANA R. SRBIJE U K. HOLANDIJU
PROSLAVA DANA SRPSKOG JEDINSTVA, SLOBODE I NACIONALNE ZASTAVE
UČEŠĆE KUD "TAMO DALEKO" NA FESTIVALU AMBASADA U HAGU
VIDOVDANSKI SABOR
Kros RTS u Dordrehtu
Predsednik Vučić položio zakletvu
Predsednik Vučić na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma
Selaković: Srbija aktivno uključena u suzbijanje terorizma, radikalizma i ekstremizma
Parastos žrtvama NATO bombardovanja 1999. godine
Selaković razgovarao sa šefom Delegacije EU i ambasadorima država članica EU
Prijavljivanje za glasanje u inostranstvu do 12. marta
Vučić: Slaveći Sretenje šaljemo poruku da želimo slobodnu, jaku i modernu Srbiju
Beograd dobija Centar za četvrtu industrijsku revoluciju
Selaković čestitao imenovanje novom ministru inostranih poslova Holandije
Otvaranje Klastera 4 važna prekretnica za Srbiju
REFERENDUM: GLASANjE U INOSTRANSTVU
Selaković razgovarao sa predsednikom i glavnim tužiocem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove
Selaković: Potvrdili smo u Holandiji imidž Srbije kao ekonomskog lidera regiona
Selaković u Holandiji: Srbija uradila mnogo na polju reformi, očekujemo da se to vrednuje
Selaković razgovarao sa Žiofreom i ambasadorima EU
Srbija očekuje podršku za otvaranje klastera do kraja godine
Obeležavanje Dana primirja u Prvom svetskom ratu
Važna uloga Uneska za očuvanje srpske baštine na Kosmetu
Srbija opredeljena za dalje jačanje bilateralnih odnosa sa Holandijom
Obraćanje predsednika Republike Srbije na konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26 održanoj u Glazgovu
Kontinuirana komunikacija Srbije sa EU o daljim reformama
Selaković pred SBUN: Dijalog i primena postignutih dogovora jedini pravi put za rešavanje otvorenih pitanja
Sastanak na visokom nivou posvećen obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih zemalja
Komemoracija srpskim vojnicima u Garderenu
Potencijal za povećanje holandskih investicija u Srbiji
Odluke o sufinansiranju projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i Srba u regionu i matične države i dijaspore
Predsednik Vučić prisustvovao ceremoniji obeležavanja početka radova na modernizaciji i rehabilitaciji pruge Niš-Brestovac
Telefonski razgovor predsednika Vučića sa generalnim sekretarom NATO
Selaković u Njujorku sa 28 šefova diplomatije o ekonomskim uspesima Srbije i situaciji na KiM
Priština ozbiljno ugrozila mir i regionalnu stabilnost
Predsednica Vlade Brnabić na Globalnom Kovid-19 samitu u organizaciji Bele kuće
Premijera dokumentarnog filma o folklornoj tradiciji bivše Jugoslavije
Sastanak sa glavnim tužiocem Mehanizma za međunarodne krivične sudove
OBELEŽAVANJE DANA SRPSKOG JEDINSTVA, SLOBODE I NACIONALNE ZASTAVE
OBELEŽAVANJE DANA SRPSKOG JEDINSTVA
OTVORENA SRPSKA DOPUNSKA ŠKOLA U ROTERDAMU
Obeležavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji „Oluja“
JAVNI POZIV ZA PODNOŠENJE PREDLOGA ZA DODELU NACIONALNIH PRIZNANJA ZA IZUZETAN DOPRINOS, REZULTATE I ZASLUGE U OBLASTI OSTVARIVANJA SARADNJE I JAČANJA VEZA MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE, KAO I MATIČNE DRŽAVE I SRBA U REGIONU
Konkursi za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
Predsednik Vučić: Odlučili smo - naš cilj je EU, ali je Kina važan partner
Srbija ostvarila veliki uspeh u oblasti digitalizacije
Predsednik Vučić učestvovao na konferenciji „Mini Šengen“
Kros RTS u Roterdamu
Organizovanje dopunske nastave srpskog jezika u Holandiji
Obraćanje predsednika Republike Srbije na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
Ministar Selaković predstavio novu uslugu „e-Konzulat“
Vučić: Evropu smatramo našom kućom
Selaković čestitao Dan Evrope Žozepu Borelu
Vakcinacija državljana Srbije iz dijaspore 15. maja u Beogradu
Radno vreme Ambasade tokom predstojećih praznika
Predsednik Vučić se sastao putem video linka sa predstavnicima delegacije MMF
Sastanak sa regionalnim direktorom Svetske zdravstvene organizacije za Evropu
SZO ocenila impresivnim proces imunizacije u Srbiji
Selaković: Priština istrajava u kampanji mržnje prema srpskom narodu
Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači
On-line aplikacija za podnošenje zahteva za izdavanje viza D
Predsednik Vučić primio akreditivna pisma novoimenovanog ambasadora Kraljevine Holandije
Obeležavanje Dana sećanja na stradale u NATO agresiji
Obeležavanje Dana sećanja na 17. mart 2004. godine - Pogrom na Kosovu i Metohiji
Sastanak sa šefom Delegacije Evropske unije
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
Selaković: Borba protiv svih oblika kriminala prioritet Vlade Srbije
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije izabran za Patrijarha srpskog
Selaković primio ambasadora Holandije u oproštajnu posetu
Oproštajna poseta ambasadora Kraljevine Holandije
Vučić: Srbija spremna za dijalog o KiM, ali neće biti ponižavana
Holandija važan ekonomski partner i investitor
Sastanak sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji
Selaković i Gujon čestitali Savindan
Selaković za Politiku: Godina podmlađivanja srpske diplomatije
Konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2021. godini
Tekst o srpskim vojnicima preminulim u Holandiji nakon Prvog svetskog rata
Vučić: Srbija po rastu prva u Evropi
Svaki Srbin u dijaspori potencijalni lobista
Selaković: Ove godine novi ambasadori, ali ciljevi isti
Novogodišnja čestitka Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije
Vučić: Srbija ostaje na kursu pobedničke politike stabilnosti
Predsednica Vlade Srbije prva evropska premijerka koja je primila antikovid vakcinu
SAOPŠTENjE MINISTARSTVA SPOLjNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE
Brnabić i Borelj: Politički i ekonomski aspekti pregovora
Selaković: Punopravno članstvo u EU ostaje prioritet nove Vlade
Joksimović i Rot o pregovorima Srbije i novoj metodologiji
SAOPŠTENjE MINISTARSTVA SPOLjNIH POSLOVA
Ministar Selaković učestvovao na Svetskoj konferenciji o slobodi medija
Deseta konferencija novinara i medija dijaspore i Srba u regionu
Sastanak sa ambasadorima zemalja članica EU akreditovanih u Srbiji i šefom Delegacije EU
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
Otvaranje počasnog konzulata Republike Srbije u Amsterdamu
Ratifikacija Haške konvencija o međunarodnom ostvarivanju izdržavanja dece i drugih članova porodica
Komemoracija srpskim vojnicima u Garderenu
Haška konvencija o međunarodnom ostvarivanju izdržavanja dece i drugih članova porodica
Režim ulaska srpskih državljana u Holandiju
Konkursi za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
Ponovljeni konkursi Ministarstva spoljnih poslova, Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
Prestanak važenja Odluke o zatvaranju svih graničnih prelaza za ulazak u Republiku Srbiju
Izbori za narodne poslanike – lažni sajt za prijavljivanje za glasanje
Konzularno odeljenje - rad sa strankama
Izbori za narodne poslanike – nastavak sprovođenja izbornih radnji
EVIDENTIRANJE GRAĐANA REPUBLIKE SRBIJE– OBAVEŠTENJE
PRIJAVA IZGUBLJENOG PASOŠA REPUBLIKE SRBIJE– OBAVEŠTENJE
PREKIDANjE RADNjI U SPROVOĐENjU IZBORA ZA NARODNE POSLANIKE
KORONA VIRUS: PREPORUKA DRŽAVLJANIMA SRBIJE U INOSTRANSTVU
PREPORUKA VLADE REPUBLIKE SRBIJE
OGRANIČENjE PRIJEMA ZAHTEVA ZA VIZE - ODLUKA VLADE REPUBLIKE SRBIJE
KORONA VIRUS: RADNO VREME KONZULARNOG ODELJENJA AMBASADE RS U HAGU
IZBORI ZA POSLANIKE NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE 26. APRIL 2020. godine
Prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije, 18. februar 2020. godine
Dan državnosti Republike Srbije - radno vreme Ambasade
Predaja akreditivnih pisama ambasadora Ksenije Milenković generalnom direktoru Organizacije za zabranu hemijskog oružja
Predaja akreditivnih pisama ambasadora Ksenije Milenković kralju Vilem-Aleksandru
Konkursi Ministarstva spoljnih poslova, Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
Radno vreme Ambasade za vreme praznika
Narodna banka Srbije – Finansijski vodič za povratnike
Okupljanje diplomata
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
Neradni dan - 11. novembar 2019. godine
Odluka o ukidanju viza za ulazak u Republiku Srbiju za državljane Republike Jermenije, nosioce običnih pasoša
Komemoracija srpskim vojnicima u Garderenu
KANDIDATURA REPUBLIKE SRBIJE ZA REIZBOR U IZVRŠNI SAVET UNESCO
Odluke o sufinansiranju projekata
Kros RTS u Roterdamu
Međunarodni sajam robnih marki "PLMA 2019"
Radno vreme Ambasade tokom predstojećih praznika
Obeležavanje 20 godina od početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije
KONKURSI ZA SUFINANSIRANJE PROJEKATA KOJI SVOJIM KVALITETOM DOPRINOSE OČUVANJU I JAČANJU VEZA MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE I MATIČNE DRŽAVE I SRBA U REGIONU
Generalni direktor OPCW u Ambasadi Republike Srbije
Okupljanje diplomata
Dan državnosti Republike Srbije - radno vreme Ambasade
Sastanak sa predsednikom Mehanizma za međunarodne krivične tribunale
Koordinacija Istočno-evropske regionalne grupe država članica Rimskog statuta
Deseta konferencija srpske medicinske dijaspore
Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta
Konkurs Ministarstva kulture i informisanja
Konkurs Ministarstva kulture i informisanja
Radno vreme Ambasade za vreme praznika
Završni sastanak Istočnoevropske regionalne grupe država članica Rimskog statuta u 2018. godini
Sastanak sa generalnim sekretarom Haške konferencije za međunarodno privatno pravo
17. zasedanje Skupštine država članica Rimskog statuta
Radno vreme Ambasade za vreme praznika
Sporazum o očuvanju afričko-evroazijskih migratornih ptica vodenih staništa
Koncert Divne Ljubojević u Hagu
Šesti sastanak Istočnoevropske regionalne grupe država članica Rimskog statuta
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
Okvirni plan za rešavanje pitanja nestalih lica na prostoru bivše Jugoslavije
Izložba “Živi bazen"
Izložba „Umetnički krompiri“
De Marne: Izložba o sestri Vesterhof koja je pomagala Srbima u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu
Neradni dan u Ambasadi - 12. novembar 2018. godine
„Eastern Neighbors Film Festival 2018“
Obaveštenje o prestanku važenja Odluke o ukidanju viza za ulazak u Republiku Srbiju za državljane IR Iran, nosioce običnih pasoša
Projekcija filma „Druga strana svega“ u okviru manifestacije „Dan srpske kinematografije“ u Amsterdamu
Komemoracija srpskim vojnicima u Garderenu
Poseta delegacije Državnog veća tužilaca i Visokog saveta sudstva Republike Srbije
Sastanak sa generalnim direktorom Organizacije za zabranu hemijskog oružja
Kurs za mlade diplomate iz jugoistočne Evrope
Poseta Ambasadi autora publikacije „Srpski vojnici umrli u Holandiji 1917-1919“
Sastanak Istočno-evropske regionalne grupe država članica Rimskog statuta
Sastanak članova Biroa Skupštine država članica Rimskog statuta sa predsednikom Skupštine O Gon Kvonom
Učešće tima studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu na takmičenjima iz međunarodnog javnog prava i međunarodnog krivičnog prava
Međunarodni sajam robnih marki "PLMA 2018"
Kros RTS u Roterdamu
Poseta šefa Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji
Sastanak sa registrarom MIKT Olufemi Eliasom
Neformalno okupljanje diplomata
Poseta koalicije nevladinih organizacija „PrEUgovor“
Osnivanje srpsko-holandskog poslovnog kluba
Radno vreme Ambasade tokom praznika
Drugi međunarodni festival folklora
Konkurs za sufinansiranje projekata organizacija iz dijaspore
Prvi sastanak Istočno-evropske regionalne grupe država članica Rimskog statuta
Sastanak sa predstavnicima firme “Companies Connected”
Poseta Hagu glavnog pravnog savetnika u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije
KONKURS ZA SUFINANSIRANjE PROJEKATA U OBLASTI PREVOĐENjA REPREZENTATIVNIH DELA SRPSKE KNjIŽEVNOSTI U 2018. GODINI
Dan državnosti Republike Srbije - radno vreme Ambasade
Poseta Hagu predstavnika Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije
Odluka Vlade Republike Srbije o ukidanju viza za državljane Republike Surinam
Radno vreme Ambasade za vreme praznika
Poseta delegacije iz Pirota Kraljevini Holandiji
Radno vreme Ambasade za vreme praznika
Međunarodni festival dokumentarnog filma u Amsterdamu
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
„Eastern Neighbors Film Festival 2017“
Komemoracija srpskim vojnicima u Garderenu
Izložba „Art The Hague“
Bezbednost na Karipskim ostrvima
“DAN SRPSKE KINEMATOGRAFIJE” – 08.10.2017. Amsterdam
Uragan Irma
Odluke o ukidanju viza za državljane R. Indije i I.R. Iran, nosioce običnih pasoša
R. Srbija ratifikovala Sporazum o Sporazum o statusu i funkcijama Međunarodne komisije za nestala lica
Obeležavanje 5. avgusta - Dana sećanja na prognane i stradale Srbe 90-ih godina
Koncerti Slobodana Trkulje u Streets of the World Photo Museum, Zandam, 1. i 2. jula 2017. godine
Koncerti Kamernog hora "JIP" iz Utrehta, jun 2017. godine
Poseta Republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac Hagu, potpisivanje Memoranduma o saradnji sa Tužilaštvom Kraljevine Holandije
Neradni dani u Ambasadi - 5. jun 2017. godine
Kros RTS u Roterdamu, 21. maj 2017. godine
Učešće tima studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu na takmičenjima iz međunarodnog javnog prava i međunarodnog krivičnog prava
Neradni dani u Ambasadi - 25. maj 2017. godine
Razgovor sa delegacijom Internacionalne humanitarne organizacije mladih dijaspore „28. jun“
Evropsko izdanje Globalnog foruma za inovacije u poljoprivredi, Utreht, 9-10. maj 2017. godine
Koncert Kraljevskog orkestra iz Amsterdama, izvođenje kompozicije Đure Živkovića “Mistična Žrtva”, 7. i 9. april 2017. godine
JAVNI MEĐUNARODNI OTVORENI DVOSTEPENI KONKURS ZA IZRADU IDEJNOG REŠENJA ZA SPOMEN-OBELEŽJE ZORANU ĐINĐIĆU NA STUDENTSKOM TRGU U BEOGRADU
Neradni dani u Ambasadi - 5. maj 2017. godine
Radno vreme Ambasade za vreme prvomajskih praznika
Neradni dani u Ambasadi - 27. april 2017. godine
Radno vreme Ambasade za vreme Uskršnjih praznika
OBAVEŠTENJE O OTVARANJU BIRAČKOG MESTA ZA IZBORE ZA PREDSEDNIKA REPUBLIKE, 02. APRILA 2017. GODINE
Projekcija filma “Dobra žena” Mirjane Karanović na „Movies that Matter Festival“, Hag, 24. mart - 01. april 2017. godine
Javni poziv za podnošenje predloga za dodelu nacionalnih priznanja za izuzetan doprinos, rezultate i zasluge u oblasti ostvarivanja saradnje i jačanja veza matične države i dijaspore, kao i matične države Srba u regionu
Konkursi za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i Srba u regionu i matične države i dijaspore
Predsednički izbori u Republici Srbiji 2. aprila 2017. godine - upis u birački spisak za glasanje u inostranstvu
Predstavljanje turizma Srbije na sajmu "Fiets en Wandelbeurs 2017" u Utrehtu, 11. i 12. februar 2017. godine
Republika Srbija potpisala Konvenciju Saveta Evrope o kinematografskoj koprodukciji
15. februar - Dan državnosti Republike Srbije, radno vreme Ambasade
Holandska premijera filma “Zona Zamfirova 2” u Amsterdamu i Roterdamu
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2017. godini
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2017. godini
Radno vreme Ambasade za vreme praznika
Sedma medijska konferencija dijaspore i Srba u regionu
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
Eastern Neighbours Film Festival 2016, Hag, 27-29. oktobar i 9-13. novembar 2016
Emitovanje filma o Milunki Savić na 8. Tino Prins filmskom festivalu dokumentarnog filma, De Meern, Holandija, 22.10.2016. godine
Obeležavanje Dana primirja u Prvom svetskom ratu
„DAN SRPSKE KINEMATOGRAFIJE“ – 30.10.2016. Amsterdam
Holandska premijera filma “Dobra žena” i Masterklas režiserke i proslavljene glumice Mirjane Karanović u Amsterdamu i Hagu
Komemoracija srpskim vojnicima preminulim u Holandiji u Prvom svetskom ratu, Garderen, 1. oktobar 2016. godine
Poseta studenata Haške akademije za međunarodno pravo
Učešće delegacije R. Srbije na Konferenciji „Ten-T Days 2016“, Roterdam, jun 2016
Učešće srpskih pijanista Sonje Lončar i Andrije Pavlovića na Festival Classique Den Haag, Hag, 12. jun 2016. godine
Učešće tima studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu na takmičenju u simulaciji suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu
Učešće srpske privrede na Međunarodnom sajmu robnih marki (PLMA) u Amsterdamu, 24-25. maj 2016. godine
Poseta delegacije državnih organa R. Srbije
Poseta delegacije Vrhovnog kasacionog suda Republike Srbije
Poseta delegacije Pravosudne akademije i Agencije za borbu protiv korupcije
Javni poziv za dodelu nacionalnih priznanja istaknutim predstavnicima dijaspore
Učešće pomoćnika ministra spoljnih poslova M. Jovićević na neformalnom sastanku ministara i državnih sekretara za evropske poslove, Amsterdam, 11. aprila 2016. godine
Poseta holandske ekonomske delegacije Republici Srbiji
Radno vreme Ambasade za vreme Uskršnjih i prvomajskih praznika
Neradni dani u Ambasadi - 5. maj 2016. godine
Neradni dani u Ambasadi - 27. april 2016. godine
Radno vreme Ambasade za vreme Uskršnjih praznika
Parlamentarni izbori u Republici Srbiji 24. aprila 2016. godine - upis u birački spisak za glasanje u inostranstvu
Projekat „Bibliotečki fondovi škola srpskog jezika i organizacija u dijaspori"
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2016. godini
Otvorena Knjiga žalosti u Ambasadi R. Srbije u Hagu
Celebrating Nikola Tesla - from inventions to arts and back, Delft, 18. februara 2016. godine
Bilateralne odbrambene konsultacije između ministarstava odbrane Republike Srbije i Kraljevine Holandije, Hag, 17. februar 2016. godine
15. februar - Dan državnosti Republike Srbije, radno vreme Ambasade
Delegacija Narodne skupštine Republike Srbije na sastanku predsedavajućih Konferencije odbora za evropske poslove država članica EU
Učešće ministra spoljnih poslova Ivice Dačića na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova EU u Amsterdamu, 6-7. februara 2016. godine
Učešće šefa pregovaračkog tima R. Srbije Tanje Miščević na sastanku Generalnih direktora za EU zemalja članica i zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji
Ministar Aleksandar Vulin učestvovao na sastanku zemalja Zapadnobalkanske migracione rute, Amsterdam, 25. januara 2016. godine
Republika Srbija pristupila Konvenciji o roditeljskoj odgovornosti i zaštiti dece
Predstavljanje turističke ponude Republike Srbije na Sajmu turizma u Utrehtu
Republika Srbija potpisala Sporazum o statusu i funkcijama Međunarodne komisije za nestale osobe
Sastanak sa premijerom Holandije M. Ruteom, 09. decembаr 2015. godine
Radno vreme Ambasade za vreme Bozićnih i novogodišnjih praznika
14. zasedanje Skupštine država članica Rimskog statuta
Poseta A. Nikolića, državnog sekretara Ministarstva unutrašnjih poslova R. Srbije
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
„DAN SRPSKE KINEMATOGRAFIJE“ – 08.11.2015. Amsterdam
Srpski filmovi na “Eastern Neighbours Film Festival” - Hag, 4-14. novembar 2015
Sastanak sa Sibrand van Hersma Bumom, 26. oktobar 2015. godine
Učešće srpskih umetnika na izložbi “Embassy Art Exhibition”, Galerija “Patries van Dorst” u Vasenaru, 13-18. oktobra 2015. godine
Projekcija filma “Varvari” reditelja Ivana Ikića u bioskopu „t`Hoogt“ u Utrehtu, 24. oktobra 2015. godine
Prikupljanje humanitarne pomoći za prihvat izbeglica u Republici Srbiji
Sastanak sa ministrom inostranih poslova Kraljevine Holandije Bertom Kundersom, 7. septembra 2015. godine
Susret ministra Dačića sa ministrom inostranih poslova Kraljevine Holandije Bertom Kundersom
Izložba srpske umetnice Ana Kala u Galeriji Ariana u Hagu
Konkurs za izbor honorarnih nastavnika za ostvarivanje obrazovno-vaspitnog rada na srpskom jeziku u inostranstvu
Canto Ostinato XL Music Festival, Hag, 13.06.2015. godine
Dan srpske kinematografije "HALLO SERVIË!", Amsterdam, 31. maj 2015. godine
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić na Ministarskoj konferenciji o Međunarodnoj energetskoj povelji u Hagu
Učešće srpske privrede na Međunarodnom sajmu robnih marki (PLMA) u Amsterdamu, 19-20. maja 2015. godine
Neradni dani u Ambasadi - 25. maj 2015. godine
Neradni dani u Ambasadi - 14. maj 2015. godine
Neradni dani u Ambasadi - 1. i 5. maj 2015. godine
Neradni dani u Ambasadi - 27. april 2015. godine
Koncert renomiranog srpskog klavirskog ansambla LP Duo u okviru ToetsdesTijds Concerten, Amsterdam, 26. april 2015. godine
Predsedavajući OEBS Ivica Dačić učestvovao je na Globalnoj konferenciji o sajber prostoru u Hagu, 16-17. aprila 2015. godine
Poseta Ambasadi Tomislava Paunkovića, srpskog slikara koji živi i radi u Nemačkoj, 02. aprila 2015. godine
Radno vreme Ambasade za vreme Uskršnjih praznika
Upitnik u vezi sa nastavom srpskog jezika u inostranstvu, obaveštenje
Poseta delegacije Kluba za Ujedinjene Nacije studenata Fakulteta političkih nauka u Beogradu
Poseta delegacije studenata Lajdenskog univerziteta sa sedištem u Hagu
Neradni dani u Ambasadi
Intervju ambasadora Vica Diplomatskom magazinu
Saopštenje Ministarstva spoljnih poslova o presudi Međunarodnog suda pravde, 03. februar 2015. godine
Međunarodni filmski festival u Roterdamu, 21. januar – 1. februar 2015. godine
Radno vreme Ambasade za vreme Bozićnih i novogodišnjih praznika
Bozicni koncert u Paleiskerk, subota 20. decembar 2014. godine
Prof. dr Jelici Novaković-Lopušina uručena jubilarna 10. nagrada za prevodilaštvo
Izložba umetnika Milana Glozića u „Arps&Co“ u Amsterdamu, 19. novembar 2014. godine
Poseta Ambasadi predstavnika opština iz R. Srbije
Obeležavanje 11. novembra, Dana primirja u Prvom svetskom ratu
Obeležavanje Dana Primirja u Prvom svetskom ratu
EASTERN NEIGHBOURS FILM FESTIVAL - Hag, 6-14. novembar 2014
„DAN SRPSKE KINEMATOGRAFIJE“ – 26.10.2014. Amsterdam
Donacija nameštaja Osnovnoj školi „Mića Stanojlović“ iz Koceljeve
Parastos srpskim vojnicima preminulim u Holandiji u Prvom svetskom ratu
Proslava 30-godišnjice Kluba "Naša domovina" iz Venendala, 27.09.2014
“Festival Ambasada”, 6. septembar 2014. godine
HUMANITARNA POMOĆ PRIKUPLJENA U HOLANDIJI
PRIKUPLJANJE HUMANITARNE POMOĆI ZA NASTRADALE U POPLAVAMA ŠIROM SRBIJE
Izložba slika srpskog umetnika Tomislava Paunkovića „Two of a kind”
Umetnička aukcija posvećena podršci ugroženima sa Balkana
Usmena rasprava pred Međunarodnim sudom pravde
Parlamentarni izbori u Republici Srbiji - upis u birački spisak za glasanje u inostranstvu
Interviju ambasadora Vica Diplomatskom magazinu
EXIT proglašen za najbolji festival u 2013. godini
KONKURS ZA FINANSIRANJE I SUFINANSIRANJE PROJEKATA U OBLASTI MEĐUNARODNE SARADNJE ZA 2014. GODINU
Kurs srpskog jezika
Kancelarija za saradnju sa dijasporom otvorila Servis za brze odgovore
Koncert Gorana Bregovića u Hagu, 30. januara 2014. godine
Arhiva vesti